آدرس : کرج _ منطقه صنعتی ماهدشت - احمد آباد اول - خیابان کارگر
تلفن : ۰۹۱۲۲۶۱۳۴۱۷   -   ۰۹۱۹۷۹۴۱۷۴۰     -     ۰۲۶-۳۶۷۰۹۹۸۵
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/03/30 - 12:55
كد :17

نگهداری درب و پنجره دوجداره

درب و پنجره دوجداره با هدف جلوگیری از اتلاف انرژی تولید می شود و عایق خوبسرمایشی و گرمایشی است. همچنین از ورود گرد و غبار تا حد زیادی لوگیری می کند. علاوه بر خاصیت درب و پنجره دوجداره زیبایی آن نیز خانه و نمای بیرونی را زیباتر کرده.

برای افزایش طول عمر مفید درب و پنجره‌های دو جداره لازم است به برخی نکات و دستورالعمل‌ها در نگهداری درب و پنجره دوجداره توجه داشت از جمله موارد زیر :

رگلاژ درب و پنجره دوجداره

رگلاژ پنجره دوجداره هر چند سال یکبار باید انجام شود تا لولا ها به صورت صحیح کار کنند و بازشوها به خوبی چفت شوند. با ر.لاژ به موقع پنجره دوجداره از هدر رفت انرژی جلوگیری می نمایید. رگلاژ پنجره دوجداره در واقع تنظیم دقیق لولاها، یراق آلات و شیشه‌‌های لنگه بازشوی پنجره می‌باشد. به طور کلی تمامی درب و پنجره‌های دوجداره و آلومینیومی قابل رگلاژ و تنظیم می‌باشند. رگلاژ درب و پنجره دوجداره می‌تواند کیفیت و کارایی اولیه را به پنجره‌ها باز گرداند تا این پنجره‌ها بتوانند نقش خود را در صرفه جویی انرژی ساختمان‌ها ایفا کنند. از مزایای رگلاژه پنجره دوجداره می توان به موارد زیر اشاره کرد 

  • بازگشت سطح کیفیت پنجره به حالت اولیه
  • رفع کامل ایرادات عایق بندی
  • عملکرد صحیح یراق آلات و پنجره دوجداره

رگلاژ درب و پنجره دوجداره

روغن کاری درب و پنجره دوجداره

روغن کاری پنجره دوجداره اواین اقدام در نگهداری آن است. البته روعن کازی د  همه نوع پنحره ها جز واجبات است.کردن در همه نوع از درب‌ها و پنجره‌ها لازم و ضروری است. تفاوت روغن کاری پنجرع دوجداره با بقیه پنجره ها در روغن استفاده شده است، روغن کاری باید با استفاده از روغن‌های رقیق انجام شود. از جمله روغن‌های رقیقی که برای روغن کاری درب و پنجره دو جداره مناسب است، می‌توان به روغن چرخ خیاطی اشاره کرد. قطعات یراق آلات درب و پنجره دو جداره را در بازه زمانی سه الی شش ماه بر اساس میزان استفاده روغن کاری کنید. این کار موجب حرکت روان و باز و بسته شدن راحت تر و آسان تر درب و پنجره دو جداره خواهد شد.

بیشتر بخوانید : پنجره دوجداره چگونه از هدر رفتن انرژی جلوگیری میکند؟

نگهداری درب و پنجره دوجداره

دور کردن آتش از  درب و پنجره دوجداره

همانطور که می دانید پروفیل  پنجره دوجداره upvc از مواد پلیمری تشکیل شده و تا حدودی قابل اشتعال است. اما به این نکته توجه کنید که اگر پروفیل استفاده شده جنس مرغوبی داشته باشد در برابر آتش فقط رنگ آنها سیاه می شود. با این وجود در صورتی که شعله آتش به آنها نزدکی کنید و در محل و نزدیکی آنها جوش کاری داشته باشید، به احتمال زیاد این درب و پنجره‌ها آسیب خواهند دید. بنابراین از انجام چنین کاری‌هایی پرهیز کنید و در این شرایط مراقبت درب و پنجره باشید.

شستشو درب و پنجره دوجداره

شستن درب و پنجره‌ دو جداره بسیار حساس و کاری دقیق است. با استفاده از آب و صابون به صورت منظم و هر چند ماه یکبار لاستیک‌های درزگیر پنجره را شستشو دهید. به این وسیله موجب افزایش طول عمر لاستیک‌های درزگیر درب و پنجره دو جداره خواهید بود. دقت داشته باشید، که انعطاف پذیری و نرم لاستیک‌های درب و پنجره دو جداره سبب عایق بندی بهتر شده و موجب راحتی باز و بسته شدن آن می‌گردد. در حالی که با گذشت زمان گرد و خاک در درب و پنجره دو جداره می‌نشیند و از این رو، موجب خشک شدن آن می‌گردد.

اتصالات پنجره دوجداره 

درب‌ها و پنجره‌های دو جداره یو پی وی سی مانند سایر درب‌ها و پنجره‌ها از انواع اتصالات و پیچ و مهره تشکیل شده است. این اتصالات و پیچ و مهره‌ها در گذر زمان و در اثر استفاده مداوم و مکرر می‌تواند شل شده و یا باز شوند. از این رو، باید به صورت مدارم اتصالات و پیچ و مهره درب‌ها و پنجره‌های یو پی وی سی را بررسی و چک کرد و در صورت مشاهده هر گونه آسیب دیدگی و یا شل شدن پیچ‌ها و غیره اقدام به درست کردن و سفت بستن آن نمود.

دستگیره درب و پنجره دوجداره

اهرم دستگیره درب و پنجره دوجداره باید در زوایه ۹۰ و یا ۱۸۰ درجه باشد. به دستگیره و به طور کلی به خود درب و پنجره دو جداره  چیزی آویزان نکنید . در زمان باز بودن در و پنجره دوجداره از قرار دادن اشیایی ما بین آنها خودداری کنیم.

دستگیره درب و پنجره دوجداره

آبراه درب و پنجره دوجداره

در پنجره دوجداره شیارهای تعبیه شده برای آبراه پنجره دوجداره که در صورت بارش باران، می‌توان با استفاده از این شیارها آب را به بیرون هدایت کند. از این رو، پنجره‌های دو جداره می‌توانند در صورت بارش باران آب ورودی به داخل پروفیل را به بیرون هدایت کنند. اما اگر این شیارها مسدود شود، در این صورت آب در داخل پروفیل باقی می‌ماند و می‌تواند صدمات زیادی به پروفیل و لاستیک درزگیر بزند. بنابراین اگر در مناطقی که بیشتر باران می‌بارد، زندگی می‌کنید، در این صورت باید هر چند وقت یکبار شیارهای تعبیه شده در درب و پنجره دو جداره را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تمیز کار نماید.