آدرس : کرج _ منطقه صنعتی ماهدشت - احمد آباد اول - خیابان کارگر
تلفن : ۰۹۱۲۲۶۱۳۴۱۷   -   ۰۹۱۹۷۹۴۱۷۴۰     -     ۰۲۶-۳۶۷۰۹۹۸۵
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/03/30 - 12:55
كد :16

تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره

تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره، پس از استفاده مداوم از پنجره دوجداره با وجود نگهداری و مراقبت های لازم نیاز به تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره امری اجتناب ناپذیر است.

عواملی مانند عدم نصب اصولی ، یراق الات به کار رفته نامرغوب و کیفیت پایین پروفیل های مصرف شده در زمان تولید پنجره ها می توانند به مرور زمان سبب افت شدید کیفیت و  کارایی پنجره های دوجداره شوند. علاو بر آن حتی اگر پنجره دوجداره به صورت اصولی ساخته و طراحی شده باشد به دلایل دیگری همچون نگهداری نامناسب (باز و بسته کردن غیر اصولی بازشوها و...) و نشست ساختمان، پنجره دوجداره هرچند سال یکبار نیاز به رگلاژ دارد.

تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره

رگلاژ پنجره دوجداره

زمان رگلاژ پنجره دوجداره

همانطور که گفتیم بر اثر عواملی خاص پنجره دوجداره نیاز به تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره دارد. اما اینکه مان مشخصی داشته باشد وجود ندارد. درصورت مشاهده هریک از عوامل زیر شما می توانید نسبت به رگلاژ پنجره دوجداره خود اقدام نمایید:

 • ورود و خرج گرما و سرما در فصل های تابستان و زمستان
 • نفوذ اب از درز ها و کناره های پنجره دوجداره
 • گیر کردن دستگیره ها در هنگام باز و بسته نمودن پنجره ها
 • شکستی یا خم در ناحیه لولای بازویی فریم لس
 • خرابی براق الات
 • خرابی و یا سست شدن لاستیک های بکار رفته در اطراف پنجره ها

آموزش رگلاژ پنجره دوجداره

رگلاژ پنجره دوجداره توسط تعمیرکار و یا مسئول نصب یک شرکت درب و پنجره دوجداره انجام می شود. تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره اصولا برای جلوگیری از هدر رفت انرژی انجام می شود. ر کل دوجداره شدن درب ها و پنجره ها با هدفجلوگیری از هدر رفت انرژی انجام می شود. به طور کلی در بحث تنظیم درب و پنجره چند نکته اساسی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن و یا انجام نادرست تنظیم قطعات، باعث شکسته شدن شیشه و ایرادات مختلف دیگری خواهد شد.
همان طور که در مطالب قبلی نیز عنوان شد مهمترین و اصلی ترین مزایای استفاده از درب و پنجره دوجداره upvc جلوگیری از هدر رفت انرژی و عایق بندی ساختمان در برابر سرما و گرما و الودگی صوتی می باشد، اما باید توجه داشت که این عملکرد نیاز به پارامترهایی همچون: استفاده از یراق الات مرغوب، پروفیل باکیفیت، شیشه دوجداره مناسب و… دارد. عدم تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره سبب مشکلاتی از قبیل سختی در باز و بسته شدن و مکانیزم حرکتی، عدم چرخش روان دستگیره، مشکلات در تغییر حالت های بازشو و فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم قاب و عملکرد نامناسب آن می شود. رگلاژ پنجره دوجداره یک تخصص محسوب میشود و نیاز به تجربه بالایی در این امر وجود دارد. اما به صورت خلاصه بخشی از رگلاژ را به شما آموزش می دهیم. در مراحل زیر نحوه تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره upvc مناسب لولای ۳D را بیان خواهیم کرد:

 1. در شروع کار لازم است که کاور لولا را خارج کنیم، برای این کار ابتدا پنجره دوجداره را باز کرده سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا  آلن کاور را آزاد کرده و جابجا می کنیم تا خارج شود.
 2. برای رگلاژ و تنظیم، لنگه بازشو پنجره های upvc باید در محور افقی و عمودی جابجا شود. برای حرکت در محور افقی با استفاده از آچار آلن ۵ میلیمتری پیچ رگلاژ تعبیه شده در درب و پنجره را که بصورت افقی است باز وبسته می کنیم.
 3. با باز و بسته کردن پیچ رگلاژی لنگه بازشو درب یا پنجره دوجداره بصورت افقی حرکت می کند و جابجا خواهد شد.
 4. تا زمانی پیچ را حرکت داده و به کار خود ادامه می دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو پنجره، در جهت افقی عدم انطباق برطرف شود.
 5. برای تنظیم رگلاژ عمودی از پیچ بالا لولا و آچار آلن چهار میلی متر استفاده خواهیم کرد، در این روش ابتدا با بکار گیری از آلن، پیچ را می گردانیم، با چرخاندن ساعتگرد پیچ، لنگه بازشو پنجره های دوجداره به سمت بالا و در صورت چرخاندن آن در جهت پاد ساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد.
 6. رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را بصورت موازی و همزمان  انجام می دهیم تا به حالت مناسب و صحیح حرکتی برسد.

رگلاژ پنجره دوجداره

هزینه  تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره

هزینه تعمیر و رگلاژ پنجره دو جداره متغیر است. و بستگی به عواملی چون نوع پنجره دوجداره، جنسی پروفیل مصرفی و نوع و مدل یراق آلات به کار برده در آن دارد. چراکه در صورت تخریب در هر ناحیه و یا ر گرفتگی احتیاج به نعویض آنها وجود دارد. علاوه بر این حق الزحمه نصاب نیز قابل اهمیت است . استحکام، تنوع زیاد در طرح و رنگ، قابلیت رنگ پذیری و ثبات رنگ ، ضد آب بودن یراق آلات تعویض شده همه و همه در هزینه رگلاژ پنجره دو جداره دخیل هستند .قابل ذکر است برخی از کارخانجات و یا کارگاه های تولیدی درب و پنجره خدمات پس از فروش داشته و تعمیر و رگلاژ پنجره را تا چند سال گارانتی می نمایند و هزینه ای بابت آن دریافت نمی کنند. قابل ذکر است که چنین گارانتی نشان اعتماد تولید کننده به تولید خود می باشد.